domingo, 22 de fevereiro de 2009

Aurora borealis

Fort McMurray to nie tylko baaaaardzo niskie temeratury, czasami
zeby oslodzic troszke te trudne warunki zycia natura funduje takie
widoki:













Zorza polarna swieci pieknym zielonym swiatlem i zeby jej nie przegapic

zapisalismy sie na liste:





Nie sadze aby udalo sie nam zdobyc takie obrazki...no ale moze...


A juz najpiekniejsze co moze byc to jej widok z kosmosu.






Zorza polarna to przepiekne i widowiskowe i fascynujace zjawisko natury, niestety mozne je ogladac jedynie na niebie w rejonach polarnych. . Jej światło pulsuje, zmienia swe barwy i natężenie.Pojawia sie jako kolorowe smugi, wstegi lub zaslony falujace lub pulsujace na niebie. Przez caly czas obraz sie zmienia.Jej swiatlo moze byc zielone, rozowe, fioletowe, niebieskie lub zolte. Arktyczne niebo, zwłaszcza w północnej Kanadzie, stanowi znakomite tło dla najwspanialszych widowisk, gdyż jest ciemniejsze i czystsze niż niebo nad gęsto zaludnionymi obszarami Europy. Najlepszym okresem do obserwacji zorzy polarnej północnej jest luty, gdy nad północnymi regionami polarnymi przez całe tygodnie nieprzerwanie zalegają układy wysokiego ciśnienia barometrycznego(!!!!!!!!) i niskich temeratur!!!!!.W tym okresie zorze można obserwować niemal podczas każdej nocy, gdy niebo jest czyste, chociaż w świetle Księżyca bywają one mniej wyraźne. Najjaśniejsze gwiazdy mogą być widoczne podczas trwania zorzy, ale jej blask jest dostatecznie silny, by móc przy nim czytać.

Jeszcze sie o tym nie przekonalismy ale bedziemy w to wierzyc!!!
Zorza pojawia się zwykle jako długa, pofalowana wstęga lub kurtyna, aczkolwiek czasami wygląda niczym rozmyta, bezkształtna, lecz świecąca masa. Jeżeli widoczna jest niemal nad głową, to patrząc na jej dolną krawędź odnosi się wrażenie, iż jest niezwykle cienka i wysoka; czasami rozciąga się w górę na wysokość 650-800 kilometrów, choć niektóre zorze mają wysokość zaledwie 30-50 kilometrów.Najwyższe zorze występują zwykle w tych warstwach atmosfery, które są oświetlane promieniami słonecznymi, nawet jeżeli dla obserwatora na powierzchni Ziemi Słońce znajduje się pod widnokręgiem. Z powodu krzywizny Ziemi zorze takie, widziane w pobliżu widnokręgu, wydają się niskie. W rzeczywistości sięgają jednak wysoko w niebo, tyle że oddalone są o setki kilometrów.

A to przepiekne zdjecie zostalo wykonane przez Nasa,we wrzesniu 2005 roku. Nie wiem czy moge je tutaj miec, wykradzione zostalo z wikipedii ;)
Informacje i zdjecia zaczerpniete zostaly z Internetu;))))

Sem comentários: